Nejbližší okolí
Střekov
Hrad Střekov leží ve stejnojmenné městské části Ústí nad Labem. V minulém století byl Střekov samostatnou obcí. Ta fungovala jen sedmnáct let, zato byla svého času největší v Československé republice. Roku 1936 byl Střekov povýšen na město a o tři roky později připojen nacistickou správou k Ústí.
Historie osídlení labské doliny má kořeny mnohem hlouběji v minulosti. Zelenavá úbočí, spadající do životadárných vod řeky, si oblíbili už lidé mladší doby kamenné. Takzvaný Starý Střekov vznikl pravděpodobně v 9. až 10. století. Místní kraj je oblíbený dosud; především „Ústečáky“, kteří si sem přijíždějí víkend co víkend odpočinout od průmyslem zmáhaného města. Okolí Střekova je pokryto lesy, protkáno cestami a poseto turisticky zajímavými obcemi.
Velkolepé vodní dílo
Výhled ze Střekova kazí Masarykova zdymadla – monstrózní vodní dílo, přehrazující Labe od roku 1935. Technická stavba, ostře kontrastující s romantickou siluetou hradu, byla paradoxně ve většině průvodců vychvalována jakožto průmyslový skvost doby. „Vzdouvá hladinu Labe o jedenáct metrů, tvoříc tak jezero až k Lovosicím. Patří k nejmodernějším v Evropě, ba jez je největší z toho druhu vůbec, předstižen je jedině známým jezem u Kembs na Rýně,“ píše se v turistické knize z roku 1936, což nás, pravda, nemůže příliš překvapit. Podivnější jsou slova v propagačních materiálech z roku 2006: „Za bezmála sto let již desítky vodních staveb u nás i v Evropě mohutností a technickým řešením Masarykova zdymadla předstihly, nicméně stále zůstávají stavbou krásnou a elegantní.“
Většina turistů si dnes spíš než na ohromující a prosperující průmyslové zóny potrpí na přírodu a kulturní památky. Buď jak buď, Masarykovým zdymadlům nelze odepřít jedinečnost. Stavba v sobě zahrnuje dvě plavební komory pro čluny, hydroelektrárnu a přechod přes řeku pro chodce. Ačkoli životnost díla nebyla plánována na déle než dvacet let, poprvé byly zdymadla generálně opraveny až v roce 1981. Funkční jsou dodnes.
Brná nad Labem
Když v Brné roku 1897 pobýval spisovatel Karl May, autor známých příběhů o Vinnetouovi, měla obec založení největší turistické atrakce ještě před sebou. Památným datem se stal osmý duben roku 1930, kdy zde byl objeven termální pramen. Tryskal z hloubky 327 metrů do výšky osm metrů. Do roka tu vyrostly lázně, které ve značně rozšířené podobě fungují dodnes.
Výlety do přírody
Nejeden návštěvník střekovského hradu se už nechal inspirovat spisovatelem Richardem Wagnerem, který se v roce 1842 přestrojil za strašidlo a vydal se hledat múzu na nedaleký vrch Vysoký Ostrý. Přičemž halení se do prostěradla můžete klidně vynechat ;) Cestu přes Novou Ves a Sluneční stráň zpříjemní informační tabule naučné stezky.
Nová Ves se v průběhu let proměnila z horské vsi v rekreační středisko. Na návsi stojí kaple Nejsvětější Trojice, tři sta let stará památná lípa a několik domů lidové architektury, zdobených pavlačemi a bedněnými štíty. Z Vysokého Ostrého (587 m n. m.) si můžete dopřát výhled do labského údolí. Za příznivého počasí lze dohlédnout na Milešovku a Kletečnou, ba na hřebeny Krušných hor.
Svádovské panství
Comte di Molino – „hrabě ze mlýna“. Na první pohled to zní jako podivný titul. Jak k němu člověk přijde? Poslyšte příběh o lásce a zradě, který se kolem roku 1700 skutečně stal!
Na svádovském panství nedaleko Střekova pobývala na počátku 18. století Anna Františka z Toskany. Manžela měla přelétavého, tak když potkal v blízké vsi kyprou, milou a neupejpavou mlynářku, neváhal ani minutu. Láska to byla vášnivá, leč příliš krátká. Mladá žena povila syna, ale Bůh smilství nepřál a seslal na hříšnou matku trest. Když mlynářka s hochem – napůl šlechticem a napůl vesničanem – jela jednoho dne do fořtovny na Sedle, přepadla je krvežíznivá banda. Dívka na následky zranění do druhého dne skonala. Synka si vzal vévoda do Toskánska a propůjčil mu zmíněný titul.
Příběh si připomeneme při procházce okolím obce Svádov, jež se nachází co by kamenem dohodil na severovýchod od Střekova. Obcemi Budov a Olšinky prochází modrá turistická trasa, Svádov je proťat cyklostezkou. Pozornost si zaslouží Svádovská stráň s vodopádem, za nímž je ukryta malá jeskyně.
Křižovatka turistických tras
Obec Němčí je nejvýše položené sídlo v Českém středohoří. Leží ve výšce 600 m n. m. a protíná jej několik značených turistických tras. Skrz něj vede také cyklostezka, spojující Střekov a Čeřeniště. Ani milovníci zimních sportů nepřijdou zkrátka. Cesta mezi obcemi Němčí a Nová ves je jednou z mála v Českém středohoří, na nichž bývá proježděna lyžařská stopa běžkařů.